DIROBENELU
DIROBENELU
PortalAcasaCalendarFAQCautareInregistrareConectare

Distribuiți | 

Presedintele Traian Basescu a depus juramântul

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Admin
Master
Master

masculin
Numarul mesajelor : 1461
Reputatie : 39
Puncte : 4962
Data de inscriere : 22/11/2006

MesajSubiect: Presedintele Traian Basescu a depus juramântul   Lun Dec 21, 2009 9:06 pm

Presedintele Traian Basescu a depus juramântul astazi în fata plenului reunit al celor doua camere ale Parlamentului. Ceremonia a fost precedata de citirea hotarârii Curtii Constitutionale de validare a lui Basescu si a referendumului pentru Parlamentul unicameral.

"Jur sa-mi daruiesc toata puterea si priceperea pentru propasirea spirituala si materiala a poporului român, sa respect Constitutia si legile tarii, sa apar democratia, drepturile si libertatile fundamentale ale cetatenilor, suveranitatea, independenta, unitatea si integritatea teritoriala a României. Asa sa-mi ajute Dumnezeu!", cu aceste cuvinte rostite în plenul Parlamentului, Traian Basescu si-a început cel de-al doilea mandat de presedinte al României.
Ceremonia a fost precedata de citirea hotarârilor Curtii Constitutionale de validare a referendumului pentru parlament unicameral si pentru validarea rezultatului alegerilor prezidentiale. Hotarârile au fost citite de presedintele Curtii, Ioan Vida, si de intonarea imnului national. Patriarhul BOR, Daniel, a rostit o rugaciune înainte de juramânt. seful statului i-a luat-o pentru o secunda înainte lui Daniel, mergând la pupitru, dar apoi amuzat i-a cedat acestuia locul. "Cred ca procedural trebuie sa fie altcineva, dar m-am luat dupa presedintele Curtii Constitutionale", a spus râzând, presedintele.
Presedintele Traian Basescu a participat la ora 14.35 la ceremonialul militar prilejuit de încheierea primului sau mandat de sef al statului. Presedintele a primit, în curtea interioara a Palatului Cotroceni, onorul militar din partea Garzii de onoare, cu prilejul încheierii mandatului de sef al statului. Tot cu acest prilej a fost intonat imnul de stat, iar presedintele a primit Salutul Drapelului.
Juramântul din Parlament a fost urmat de un discurs al vechiului si noului presedinte si de o noua ceremonie la Palatul Cotroceni de preluare a mandatului.
sursa: realitatea

Presedintele Traian Basescu a depus juramântul
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Cum scap de mucegaiul din pamantul florilor?

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DIROBENELU :: NEWS-
Mergi direct la:  
|
creează un forum | © phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Blog gratuit