DIROBENELU
DIROBENELU
PortalAcasaCalendarFAQCautareInregistrareConectare

Distribuiži | 

Doua timpuri ale Romāniei

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
Admin
Master
Master

masculin
Numarul mesajelor : 1460
Reputatie : 39
Puncte : 4918
Data de inscriere : 22/11/2006

MesajSubiect: Doua timpuri ale Romāniei   Vin Sept 19, 2008 11:27 am

ARTHIS – Casa de Cultura Belgo-romāna organizeaza 15 – 24.09.2008 la Arthis
Expozitie de fotografie : Doua timpuri ale Romāniei de Gaėtan Rousselet & Geert Van Den Eede
Vernisaj : 20.09.2008 īncepānd de la ora 11.00 pāna la ora 14.00 īn cadrul Sarbatorii Rue de Flandre

„Īn aprilie 2002 am calatorit pentru prima data īn Romānia, facānd autostopul. Īn cursul acestei deplasari am cunoscut tarani din satul Ostra, din Bucovina. Cum am dat cursuri de franceza la Universitatea din Iasi īn 2003-2004 am profitat de situatie pentru a-i vizita din nou. Īn perioada august 2005 – august 2007 a trebuit sa ramān la ei de vreo zece ori cāte trei zile chiar si o luna. Astfel am plonjat īn viata satului romānesc si am fost interesat de schimbarile pe care le sufera astazi. Iarna trecuta m-am decis sa-mi īndrept privirea spre nord-estul tarii: despre aceasta vorbesc īn ultima mea lucrare...” Gaėtan Rousselet „Cānd am calatorit pentru prima data īn Romānia anul trecut nu stiam la ce sa ma astept. Viata īn orase nu este foarte diferita de modul nostru de viata. Nici Romānia nu scapa de procesul de globalizare. Diferenta o gasesc mai degraba īn viata rurala. Oamenii traiesc īntr-un fel pe care noi nu-l cunoastem aici, īn zilele de azi. Acolo, īn Romānia, ei nu sunt conditionati de ceas, ci de anotimp.Cu toate acestea timpul īsi pune amprenta lui pe aceasta viata linistita. Internetul si GSM-ul nu sunt lucruri necunoscute. Si multi romāni lucreaza īn strainatate pentru a construi o viata mai buna familiilor lor. Cānd am vizitat Tazlau, un satuc din Moldova, ultima bucata de sosea nu era asfaltata. Patru zile mai tārziu asfaltul era turnat. Un fapt ce dovedeste ca nici acolo nu se poate scapa de trecerea timpului.” Geert Van Den Eede

Doua timpuri ale Romāniei
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Havin Doua vieti, o dragoste _ Haziran gecesi
» ZODIA TAURULUI
» ZODIA RACULUI
» Ce masina de cusut recomandati ?(3)
» Provocarea nr 13 - croitorie - Fusta in 2+ culori

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DIROBENELU :: NEWS-
Mergi direct la:  
|
creeazć un forum | © phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Blog gratuit