DIROBENELU
DIROBENELU
PortalAcasaCalendarFAQCautareInregistrareConectare

Distribuiți | 

Stagii si competii

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
cora
Staff Officer
Staff Officer

feminin
Numarul mesajelor : 160
Varsta : 40
Reputatie : 0
Puncte : 3998
Data de inscriere : 13/12/2006

MesajSubiect: Stagii si competii   Mar Mai 13, 2008 9:08 am

Parlamentul European ofera diferite tipuri de stagii in cadrul Secretariatului sau, pentru tinerii cetateni UE, cu varste peste 18 ani, care nu au mai fost stagiari in institutii UE si care cunosc bine o limba oficiala UE si satisfacator o a doua.

Stagiile pot fi atat platite, cat si neplatite. Urmatoarea data limita este 15 mai 2008.

Pentru mai multe detalii, accesati baza de date Eurodesk, la adresa de mai jos:
http://www.eurodesk.ro/program.php?progid=EU0010000004

Stagii la Parlamentul European pentru persoanele cu dizabilitati [DL: 15 mai]

Parlamentul European ofera stagii platite pentru persoanele cu dizabilitati. Pot candida atat persoanele cu studii superioare, cat si cei care au calificari sub acest nivel.
Stagiile dureaza 5 luni, iar bursa lunara este de 1119.37 Euro.
Candidatii trebuie sa aiba peste 18 ani, sa fie cetateni UE, sa cunoasca la perfectie o limba oficiala UE si sa cunoasca bine si o a doua limba si sa nu fi beneficiat de un alt stagiu sau de angajare in institutiile UE.

Urmatoarea data limita este 15 mai 2008.

Pentru mai multe detalii, accesati baza de date Eurodesk, la adresa de mai jos
http://www.eurodesk.ro/program.php?progid=EU0010000345

Stagii la Parlamentul European pentru persoanele cu dizabilitati [DL: 15 mai]

Parlamentul European ofera stagii platite pentru persoanele cu dizabilitati. Pot candida atat persoanele cu studii superioare, cat si cei care au calificari sub acest nivel.
Stagiile dureaza 5 luni, iar bursa lunara este de 1119.37 Euro.
Candidatii trebuie sa aiba peste 18 ani, sa fie cetateni UE, sa cunoasca la perfectie o limba oficiala UE si sa cunoasca bine si o a doua limba si sa nu fi beneficiat de un alt stagiu sau de angajare in institutiile UE.

Urmatoarea data limita este 15 mai 2008.

Pentru mai multe detalii, accesati baza de date Eurodesk, la adresa de mai jos
http://www.eurodesk.ro/program.php?progid=EU0010000345

Stagii la Agentia UE pentru Drepturile Fundamentale [DL: 31 mai]

Agentia UE pentru Drepturile Funadamentale ofera, de doua ori pe an, stagii platite pentru tinerii absolventi de studii superioare. Acestea dureaza intre 3 si 5 luni. Stagiarii au astfel sansa de a se familiariza cu obiectivele si activitatile Agentiei si de a castiga experienta practica. Candidatii trebuie sa fie absolventi de studii superioare, sa cunoasca doua limbi oficiale europene si sa nu fi participat la alte stagii sau sa fi fost angajati in institutii UE.

Bursa este de 1000 de Euro lunar.
Urmatoarea data limita pentru candidatura este 31 mai 2008.

Pentru mai multe detalii, accesati baza de date Eurodesk, la adresa de
mai jos:
http://www.eurodesk.ro/program.php?progid=EU0010000374

EUD Branding Contest

Do you have a talent in design and interest in European Affairs?

The EUDemocrats announce:
OPEN COMPETITION TO DEVELOP EUD's BRANDING STRATEGY

1st prize: EURO 2000
2nd prize: EURO 1000

We are a European Political alliance aimed at improving democratic accountability in the EU. The EUD flower
represents our core values: Democracy, Transparency, Subsidiary and Diversity.

Visit out website for more information on the party: www.eudemocrats.org

-Participants will submit a two-page proposal for a branding strategy including logo and tagline-

DEADLINE: June 7, 2008 - Results will be announced in July.

Send one proposal and contact details to: webmaster@eudemocrats.org with the subject "Branding Contest" and your name.

Premiul pentru cercetare in politici culturale [DL: 23 mai]

Premiul pentru Cercetare in Politici Culturale urmareste stimularea cercetarii academice in domeniul politicilor culturale. Accentul se pune pe cercetarea care analizeaza aspecte diferite ale diversitatii culturale in Europa. Proiectele de cercetare propuse trebuie sa se axeze pe aspecte legate de provocarile diversitatii culturale. Se va acorda prioritate proiectelor de cercetare evaluative, comparative si active care adopera spatiul european sau la nivel de macro-regiuni.

Candidatii pot fi din toate tarile europene, fie ca sunt absolventi de studii masterale, cercetatori sau factori de decizie.

Castigatorul va primi un grant de 10.000 de Euro.
Data limita pana la care se poate candida este 23 mai 2008.

Pentru mai multe detalii, accesati baza de date Eurodesk, la adresa de
mai jos:
http://www.eurodesk.ro/program.php?progid=EU0010000370

Sursa: Euroactiv.ro
Sus In jos

Stagii si competii
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DIROBENELU :: NEWS-
Mergi direct la:  
|
creează un forum | © phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Poti avea un blog