DIROBENELU
DIROBENELU
PortalAcasaCalendarFAQCautareInregistrareConectare

Distribuiți | 

Legăturile interscolare Romania - Belgia

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
cora
Staff Officer
Staff Officer

feminin
Numarul mesajelor : 160
Varsta : 40
Reputatie : 0
Puncte : 4018
Data de inscriere : 13/12/2006

MesajSubiect: Legăturile interscolare Romania - Belgia   Mier Apr 09, 2008 3:16 pm

Elevii Liceului „Traian Lalescu“ sunt implicați în două proiecte care presupun realizarea unui schimb de experiență și de idei. De curând, tinerii s-au întors din vizitele pe care le-au făcut în Italia și Belgia.
„Liceul nostru a stabilit un parteneriat cu Liceul «Saint Joseph» din Belgia. În cadrul acestui schimb de experiență am descoperit cum sunt tinerii de acolo, care este stilul lor de viață. Belgienii sunt oameni deosebiți“, a spus eleva Oana Munteanu.
Vizita în Italia a fost rezultatul unui alt proiect educațional internațional: „Uniți prin religia iubirii“, coordonat de preot prof. Nicolae Chiosa. De data aceasta, partenerul de proiect a fost Parohia „Borgo Santa Maria“. Această colaborare, care va continua și în viitor, este menită să îi ajute pe elevi, prin intermediul acțiunilor comune desfășurate, să înțeleagă sensul și semnificația normelor și valorilor morale religioase și patriotice.
„M-a impresionat foarte mult relația dintre oamenii de acolo și preoți. Preoții nu îi învață pe oameni doar despre religie, ci și despre cum să trăiască“, a spus Iasmina Apostol.

Sursa: caon.ro
Sus In jos

Legăturile interscolare Romania - Belgia
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» In Romania sau in strainatate?
» Shopping Center Network(R) (SCNet Romania)
» Ce mi-am cumparat azi! Va arat si voua!-5
» Scheme goblen - folclor
» Discutii despre revista Burda-2

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
DIROBENELU :: NEWS-
Mergi direct la:  
|
Forumgratuit.ro | © phpBB | Forum gratuit de suport | Semnaleaza un abuz | Creeaza-ti un blog